Logie Timeline

18th TV Week
Logie Awards, 1976

Venue: Southern Cross Hotel, Melbourne
Host: Bert Newton

DATE: Friday, March 12, 1976

BROADCAST ON: Nine Network

GUESTS: Lee Marvin (US film star), Susannah York (British film star), Henry Winkler (Happy Days), Martin Milner (US star of Swiss Family Robinson), Arte Johnson (US film and TV star) and Gordon Jackson (British star of Upstairs, Downstairs)

Advertisement
  • Most Popular Personality

    Norman Gunston
    Gold
  • Most Popular Personality

    Denise Drysdale
    Gold
  • Most Popular Male (VIC)

    Ernie Sigley (Nine Network)
    Bronze
  • Most Popular Female (VIC)

    Denise Drysdale (Nine Network)
    Bronze
  • Most Popular Show (VIC)

    The Ernie Sigley Show (Nine Network)
    Bronze
  • Most Popular Male (NSW)

    Mike Walsh (Network Ten)
    Bronze
  • Most Popular Female (NSW)

    Jeanne Little (Network Ten)
    Bronze
  • Most Popular Show (NSW)

    The Mike Walsh Show (Network Ten)
    Bronze
  • Most Popular Male (QLD)

    Paul Sharratt (Nine Network)
    Bronze
  • Most Popular Female (QLD)

    Jacki MacDonald (Nine Network)
    Bronze
  • Most Popular Show (QLD)

    Studio 9 (Nine Network)
    Bronze
  • Most Popular Male (SA)

    Sandy Roberts (Seven Network)
    Bronze
  • Most Popular Female (SA)

    Winnie Pelz
    Bronze
  • Most Popular Show (SA)

    Sound Unlimited (Seven Network)
    Bronze
  • Most Popular Male (TAS)

    Tom Payne
    Bronze
  • Most Popular Female (TAS)

    Margaret Anne Ford
    Bronze
  • Most Popular Show (TAS)

    This Week
    Bronze
  • Most Popular Male (WA)

    Jeff Newman (Seven Network)
    Bronze
  • Most Popular Female (WA)

    Marie Van Maaren (Seven Network)
    Bronze
  • Most Popular Show

    Stars Of The Future (Seven Network)
    Bronze
  • Best Australian Actor

    Paul Karo (Number 96, Network Ten)
    Bronze
  • Best Australian Actress

    Pat McDonald (Number 96, Network Ten)
    Bronze
  • Best Australian Drama

    Number 96 (Network Ten)
    Bronze
  • George Wallace Memorial Award For Best New Talent

    Norman Gunston (Garry McDonald, The Norman Gunston Show, Seven Network)
    Bronze
  • Best Australian Teenage Personality

    John Paul Young
    Bronze
  • Best Australian Music/Variety Show

    Young Talent Time (Network Ten)
    Bronze
  • Best Commercial

    Uncle Sam
    Bronze
  • Best Individual Performance by An Actor

    Chris Haywood (Essington, ABC
    Bronze
  • Best Individual Performance by An Actress

    Maggie Millar (Homicide, Seven Network)
    Bronze
  • Best New Drama

    Cash And Company (Seven Network)
    Bronze
  • Best Script

    Thomas Keneally (Essington, ABC)
    Bronze
  • Best Single Episode In A Series

    “Little Raver” (Division 4, Nine Network)
    Bronze
  • Best News Report

    Timor report (Gerald Stone, Nine Network)
    Bronze
  • Best Public Affairs Program

    A Current Affair (Nine Network)
    Bronze
  • Best TV Interviewer

    Michael Schildberger (A Current Affair, Nine Network)
    Bronze
  • Best News Documentary

    Of Course I Love Jim Cairns (Nine Network)
    Bronze
  • Best Single Documentary

    You Just Don't Realise (Network Ten)
    Bronze
  • Best Documentary Series

    A Big Country (ABC)
    Bronze
  • For Faith And Continuing Investment In Australian Drama

    Hector Crawford
    Bronze
  • Best Teenage Television

    Countdown (ABC)
    Bronze
  • Outstanding Performance by a Juvenile

    Jacqui Lochhead (Matlock Police)
    Bronze
  • Outstanding Contribution by a Regional Station

    The World Of Jesus Christ Superstar (NBN3 Newcastle)
    Bronze