Logie Timeline

52nd TV Week
Logie Awards, 2010

Venue: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
Host: Bert Newton

DATE: Sunday, May 2, 2010

BROADCAST ON: Nine Network

PERFORMERS: Gabriella Cilmi, Rogue Traders, KD Lang, John Mayer

 

 

Advertisement
  • Ray Meagher

    Most Popular Personality On TV

    Ray Meagher
    Gold
  • Hall Of Fame

    Brian Naylor
    Gold
  • Rebecca Gibney

    Most Popular Actress

    Rebecca Gibney (Packed To The Rafters, Channel Seven)
    Silver
  • Hugh Sheridan

    Most Popular Actor

    Hugh Sheridan (Packed To The Rafters, Channel Seven)
    Silver
  • Shaun Micallef

    Most Popular Presenter

    Shaun Micallef (Talkin’ ‘Bout Your Generation, Network Ten)
    Silver
  • Most Outstanding Drama Series, Miniseries or Telemovie

    East West 101 (SBS ONE)
    Silver
  • Don Hany

    Most Outstanding Actor

    Don Hany (East West 101, SBS ONE)
    Silver
  • Claudia Karvan

    Most Outstanding Actress

    Claudia Karvan (Saved, SBS ONE)
    Silver
  • Bondi Rescue

    Most Popular Factual Program

    Bondi Rescue (Network Ten)
    Bronze
  • Better Homes And Gardens

    Most Popular Lifestyle Program

    Better Homes And Gardens (Channel Seven)
    Bronze
  • Carrie Bickmore

    Most Popular New Female Talent

    Carrie Bickmore (The 7PM Project, Network Ten)
    Bronze
  • Luke Mitchell

    Most Popular New Male Talent

    Luke Mitchell (Home And Away, Channel Seven)
    Bronze
  • Packed To The Rafters

    Most Popular Australian Drama

    Packed To The Rafters (Channel Seven)
    Bronze
  • Talkin’ ‘Bout Your Generation

    Most Popular Light Entertainment Program

    Talkin’ ‘Bout Your Generation (Network Ten)
    Bronze
  • Most Popular Sports Program

    The Footy Show NRL (Nine Network)
    Bronze
  • MasterChef Australia

    Most Popular Reality Program

    MasterChef Australia (Network Ten)
    Bronze
  • Most Outstanding News Coverage

    “Victorian Bushfires” (Seven News, Channel Seven)
    Bronze
  • Most Outstanding Public Affairs Report

    “Code Of Silence” (Four Corners, ABC1)
    Bronze
  • Most Outstanding Factual Program

    Law And Disorder (SBS ONE)
    Bronze
  • Talkin’ ‘Bout Your Generation

    Most Outstanding Light Entertainment Program

    Talkin’ ‘Bout Your Generation (Network Ten)
    Bronze
  • Most Outstanding Sports Coverage

    V8 Supercars – Supercheap Auto Bathurst 1000 (Channel Seven)
    Bronze
  • Most Outstanding Children's Program

    My Place (ABC3)
    Bronze
  • Matt Preston

    Graham Kennedy Award For Most Outstanding New Talent

    Matt Preston (MasterChef Australia, Network Ten)
    Bronze