Logie Timeline

53rd TV Week
Logie Awards, 2011

Venue: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
Host: Shane Bourne

DATE: Sunday, May 1, 2011

BROADCAST ON: Nine Network

PERFORMERS: Maroon 5, Katy Perry, Jessie J

Advertisement
  • Karl Stefanovic

    Most Popular Personality On TV

    Karl Stefanovic
    Gold
  • Laurie Oakes

    Hall Of Fame

    Laurie Oakes
    Gold
  • Asher Keddie

    Most Popular Actress

    Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
    Silver
  • Hugh Sheridan

    Most Popular Actor

    Hugh Sheridan (Packed To The Rafters, Channel Seven)
    Silver
  • Karl Stefanovic (1)

    Most Popular Presenter

    Karl Stefanovic (Today, Nine Network)
    Silver
  • Most Outstanding Drama Series, Miniseries or Telemovie

    Underbelly: The Golden Mile (Nine Network)
    Silver
  • Richard Roxburgh

    Most Outstanding Actor

    Richard Roxburgh (Rake, ABC1)
    Silver
  • Most Outstanding Actress

    Claire van der Boom (Sisters Of War, ABC1)
    Silver
  • Most Popular Factual Program

    Bondi Rescue (Network Ten)
    Bronze
  • Better Homes And Gardens

    Most Popular Lifestyle Program

    Better Homes And Gardens (Channel Seven)
    Bronze
  • Chrissie Swan

    Most Popular New Female Talent

    Chrissie Swan (The Circle, Network Ten)
    Bronze
  • Firass Dirani

    Most Popular New Male Talent

    Firass Dirani, Underbelly: The Golden Mile (Nine Network)
    Bronze
  • Most Popular Drama Series

    Packed To The Rafters (Channel Seven)
    Bronze
  • Most Popular Light Entertainment Program

    The Circle, Network Ten
    Bronze
  • Most Popular Sports Program

    The Footy Show AFL (Nine Network)
    Bronze
  • Most Popular Reality Program

    MasterChef Australia (Network Ten)
    Bronze
  • Most Outstanding News Coverage

    “New Zealand Mine Disaster” (Seven News, Channel Seven)
    Bronze
  • Most Outstanding Public Affairs Report

    “Smugglers’ Paradise” (Four Corners, ABC1)
    Bronze
  • Most Outstanding Factual Program

    Trishna & Krishna: The Quest For Separate Lives (Channel Seven)
    Bronze
  • Most Outstanding Light Entertainment Program

    Spicks And Specks (ABC1)
    Bronze
  • Most Outstanding Sports Coverage

    The Ashes 2010 First Test – Day One at the Gabba (Nine Network)
    Bronze
  • Most Outstanding Children's Program

    Dance Academy (ABC3)
    Bronze
  • Firass Dirani (1)

    Graham Kennedy Award For Most Outstanding New Talent

    Firass Dirani Underbelly: The Golden Mile (Nine Network)
    Bronze